NOVA PRIČA O CEKERU U HRVATSKOJ KUĆI “MATERINA PRIČA”

PRIČA O CEKERU  – naziv je zanimljive izložbe otvorene u utorak 1. veljače  u Hrvatskoj kući „Materina priča“, u Preradovićevoj 31 u Zagrebu, u nazočnosti uglednih gostiju: ministrice poljoprivrede Marije Vučković, predsjednice Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijane Petir te izaslanika gradonačelnika Grada Zagreba,  Dejana Jaića…

Mina Petra Petričec, uvažena dizajnerica, autorica koja je oblikovala mnoge predmete inspirirane hrvatskom tradicijom i baštinom, pa i ceker – kao  uporabni  proizvod  i  suvenir, prepoznat u medijima  i  stručnoj  javnosti (osvojena Zlatna medalja na 1. Salonu inovacija u Bjelovaru, Grand prix i Prva nagrada za dizajn na izložbi Kvarner Expo u Opatiji u kategoriji uporabnih suvenira, Posebno priznanje SUNCOKRET RURALNOG TURIZMA, Zagreb), predstavila je 1. veljače ove godine novu priču o cekeru. Naime, u Hrvatskoj kući u Zagrebu otvorena je izložba na kojoj je predstavljen sažeti prikaz njenoga dosadašnjeg rada i postignuća udruge Hrvatska kuća na programu očuvanja i promicanja tradicije izrade cekera od komušine kukuruza kao tradicije i baštine ruralnih prostora Republike Hrvatske, sa ciljem promicanja poljoprivrede, običaja s ruralnoga prostora i kulturne baštine.  Program obuhvaća zadaće i aktivnosti koje ostvaruje kroz prezentacije, promocije, edukacije i radionice, na izvediv i društveno koristan način.

„Ministarstvo poljoprivrede podržava hvalevrijedne projekte poput „Priče o cekeru“, koji promoviraju dobrobit života na selu te su inovativni i stvaraju dodanu vrijednost. Zbog ovakvih priča objavljujemo novi Javni poziv za financiranje programa i projekata udruga koje promiču poljoprivredu i vrijednosti ruralnog prostora Republike Hrvatske za 2022., vrijedan milijun kuna “ –  izjavila je ministrica Marija Vučković,  koja je izložbu otvorila.

S otvorenja izložbe Priča o cekeru u Hrvatskoj kući u Zagrebu. Slijeva na desno: Mina Petra Petričec, dizajnerica i autorica te promotorica cekera, Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskoga sabora, Marija Vučković, ministrica poljoprivrede, i Dejan Jaić, izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba, na otvorenju izložbe…

Predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora, Marijana Petir, čestitala je autorici Mini Petri  na njenom nadahnutom stvaralaštvu  koje se temelji na motivima i temama iz hrvatske tradicije i kulture. „Osim što se na koristan način u izradi ovog cekera upotrebljavaju ostatci iz poljoprivredne proizvodnje poput komušine, riječ je o potpuno ekološkom načinu proizvodnje koji ne ostavlja ugljični otisak, a kroz čiju izradu se zapošljavaju žene s ruralnog područja i obiteljska poljoprivredna gospodarstva te se na taj način pomaže očuvanju hrvatskog sela i razvoju ženskog socijalnog poduzetništva. Posrijedi je inovativna uporaba suvenira koji je nastao kao spoj tradicije i baštine ruralnih prostora naše lijepe domovine“.

Slijeva na desno: Dejan Jaić, Marija Vučković, Marijana Petir i Mina Petra Petričec s primjercima cekera u ambijentu Hrvatske kuće

Izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba, Dejan Jaić, podsjetio je kako je u Hrvatskoj kući, suradnjom s Gradskim uredom za poljoprivredu i šumarstvo, oblikovan i Plavi ceker, prvi autorski ceker dizajnerice Mine Petre, kao oznaka najkvalitetnijih hrvatskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
„Pri izradi suvenira – CEKERA – sudjeluju udruge, narodni  umjetnici i obiteljska gospodarstva s područja cijele Hrvatske. Na taj način zajedno čuvamo i promičemo poljoprivredu, vrijednost ruralnih prostora, kulturnu baštinu i rukotvorstvo te jačamo žensko poduzetništvo i turističku ponudu. HRVATSKA KUĆA prepoznata je u Hrvatskoj i svijetu. Do danas ju je  posjetilo više desetaka tisuća ljudi, a strani gosti i veleposlanici država svijeta česti su gosti u Hrvatskoj kući“ – 
istakla je na otvorenju ove tradicijski vrlo vrijedne izložbe predsjednica Udruge i autorica dizajna Mina Petra Petričec.

Izložba ostaje otvorena za javnost cijelu veljaču i ožujak, radnim danom  od 10 – 17 sati, uz uvažavanje  mjera epidemijske zaštite i obveznu prethodnu najavu na tel. 098-481200 ili mail: petplet@gmail.com